Toti gugulanii sustin spitalul din Caransebes

Scris de Răzvan Mihalcea – CARANSEBEȘ – O idee mai veche a municipalității din Caransebeș, aceea ca Spitalul Municipal de Urgență să fie susținut financiar și de localitățile din jur, pare să prindă contur.

Șeful administrației locale de pe Timiș și Sebeș, Marcel Vela, s-a întâlnit recent cu mai mulți edili ai comunelor din apropierea Caransebeșului, în urma discuțiilor ajungându-se la un consens în ce privește această susținere financiară, în limita posibilităților și a legii. În acest sens, Consiliul Local al urbei gugulane a aprobat deja înființarea unei asociații non-profit, „Urgent Life”, în care atât municipiul Caransebeș cât și comunele învecinate vor fi parteneri.

„Am avut zilele trecute o analiză cu primarii din zonă, au fost de acord cu ideea noastră. Există temei legal pentru a susține o asemenea asociație care folosește sursa de finanțare strict pentru dezvoltarea și modernizarea spitalului din Caransebeș. Domnii primari au fost de acord, le mulțumesc pe această cale, și au promis că în 2016 vor deveni și ei ctitori la amenajarea acestui spital din punct de vedere al dotărilor și confortului hotelier al pacienților din Banatul de Munte”, a precizat primarul Marcel Vela. Acesta a adăugat că includerea comunelor în asociație înseamnă și o mai mare transparență a modului în care sunt cheltuite fondurile pentru reabilitarea și modernizarea unității spitalicești. Spitalul Municipal de Urgență tratează anual în jur de 15 mii de pacienți, din care două treimi locuiesc în comunele din jur, însă toate cheltuielile sunt suportate de administrația locală din Caransebeș.

Sursa: http://www.caon.ro/toti-gugulanii-sustin-spitalul-din-caransebes/1600091