Spitalul din Caransebeș continuă renovarea

A fost nevoie ca suma să treacă și prin legislativul local pentru a fi aprobate investițiile (340 de mii de lei pentru renovare și 60 de mii de lei pentru soft), iar aleșii locali au cerut detalii despre rectificarea bugetară pentru spital, pe care le-a oferit directorul economic al municipalității, Marius Preda. „Vă răspund, este vorba de suplimentarea bugetului spitalului cu 400 de mii de lei, de la contractele încheiate cu Casa de Sănătate, sumele respective se regăsesc în cheltuială pe lista de investiții, pentru reabilitarea a două secții, Neurologie și ORL.“, a explicat Preda, convingând consilierii locali să dea undă verde realizării investițiilor.

Și dacă în acest caz a fost vorba de bani produși de spital, tot în aceste zile s-a primit și o donație din partea celor de la compania de gaz. Este vorba de fonduri necesare amenajării unui spațiu de joacă pentru cei mai mici pacienți ai spitalului caransebeșean. „Aprilie vine cu vești bune! Deoarece nici o secție nouă de pediatrie nu este completă fără un spațiu de joacă special amenajat, în cadrul Spitalului Municipal de Urgență Caransebeș a fost inaugurată o cameră de joacă pentru cei mai mici dintre pacienți. Datorită implicării medicului șef Irina Coșarcă și a sprijinului financiar al E.ON România, micuții au acum cele mai moderne jocuri, mobilier de calitate și o mulțime de materiale creative, totul pentru o ședere cât mai ușoară! Mulțumim!“, au transmis oficialii spitalului din Caransebeș.

Sursa: https://www.caransebesonline.ro/spitalul-din-caransebes-continua-renovarea/