Curg banii pentru investitiile in spitalul gugulanilor

Scris de Răzvan Mihalcea – CARANSEBEŞ – Spitalul Municipal de Urgență din Caransebeș va beneficia în lunile următoare de o investiție de aproape două milioane de lei.

Asta pentru că eforturile depuse în perioada aprilie-septembrie 2015 de Comitetul Director și Consiliul de Administrație ale unității spitalicești se vor concretiza, până la finele acestui an, prin achiziționarea unui computer tomograf de înaltă performanță și reparația capitală a două lifturi aflate într-o avansată stare de degradare. Potrivit oficialilor spitalului, tomograful, alături de celelalte dotări ultramoderne de la secția de Radiologie-Imagistică obținute prin proiectul cu finanțare europeană, va aduce fonduri suplimentare bugetului, prin majorarea contractului de finanțare cu Casa Județeană de Asigurări de Sănătate.

„Am certitudinea că în 2016 modernizarea spitalului din Caransebeș va continua, iar administrația publică locală și cea centrală vor sprijini efortul nostru de a acorda tuturor pacienților servicii medicale la cel mai înalt standard de calitate”, a declarat managerul SMU Caransebeș, Claudiu Hirțea. De altfel, pentru anul viitor, municipalitatea a anunțat deja că SpitalulMunicipal de Urgență va fi în continuare prioritar la alocarea de fonduri de la bugetul local, pentru modernizarea secțiilor, achiziții de aparatură medicală și accesarea fondurilor europene, proiecte discutate deja cu parteneri din Serbia.

„Mai mult, vom susține în continuare cu locuințe și facilități tinerii medici care vin să profeseze în spitalul din Caransebeș și nu am renunțat nici la ideea unui elicopter SMURD”, a precizat și primarul Marcel Vela.

Sursa: http://www.caon.ro/curg-banii-pentru-investitiile-in-spitalul-gugulanilor/1581206