Spitalul din Caransebeș așteaptă bani pentru două ascensoare

Banii sunt necesari pentru renovarea a două ascensoare vechi și „obosite”, nefuncționale în momentul de față. Iar dinspre Consiliul Județean au existat promisiuni că situația se va rezolva. „Am luat act de de solicitarea dumneavoastră pentru suma de 380.000 de lei, necesară pentru punerea în funcțiune a două ascensoare (ascensor transport paceinți 6 persoane, ascensor transport personal medical 20 de persoane). Sumele vor fi repartizate cu prioritate Spitalului Municipal de Urgență Caransebeș odată cu alocările bugetare preconizate în trimestrul al IV-lea al anului curent”, se preciza la începutul lunii noiembrie într-o adresă semnată de președintele Romeo Dunca și administratorul public al județului, Andrei Ungur, și trimisă spitalului din Caransebeș.

Întrebat recent dacă mai are ceva vești despre banii pentru cele două ascensoare, managerul Adrian Dumbravă ne-a spus că nu mai știe nimic, așteptând totuși ca suma să fie alocată de CJ. Iar de la județ, administratorul public Andrei Ungur ne-a transmis că banii vor ajunge la spitalul caransebeșean imediat ce vor fi primiți de la Guvern.

Sursa: https://www.caransebesonline.ro/spitalul-din-caransebes-asteapta-bani-pentru-doua-ascensoare/