Dotarea Ambulatoriului mai așteaptă, încep lucrările la fluidele medicale

Primăria Caransebeș a depus spre finalul anului trecut un proiect pe PNRR, privind dotarea cu aparatură nouă a ambulatoriului SMUC, în încercarea de a înlocui echipamentele subdezvoltate și depășite din punct de vedere tehnic, existente în cabinetele unde funcționează mai multe specializări pentru care există contract cu Casa de Sănătate. Din păcate, proiectul n-a prins decât lista de așteptare la Ministerul Sănătății. „Într-adevăr, am avut un punctaj de 73 de puncte – am aflat de la city managerul Florin Bogdea – destul de bun, dar nu îndeajuns de bun, ne mai trebuiau câteva puncte ca să ne putem califica cu acest proiect și să-l finanțăm. Nu ne oprim aici, facem contestație la decizia Ministerului Sănătății și sperăm să avem succes cu contestația. De asemenea, avem informații că se pot suplimenta sumele și atunci cei care suntem pe lista de așteptare putem reintra în finanțare.”

Nu e singurul proiect pentru spital, dovadă că luni au demarat lucrările la cel prin care se vor reface toate instalațiile vechi de zeci de ani ale unității sanitare, investiție de peste 11 milioane de lei. Mai precis, se vor monta în clădirea cu 7 etaje, în premieră, instalații noi de detecție și avertizare la incendiu și la concentrațiile anormale de oxigen, se vor reface de la zero instalațiile electrice și cele de iluminat, dar în același timp se va reabilita și infrastructura de fluide medicale (oxigen medical). „Totuși, pentru spital avem și vești bune, pentru că astăzi am dat ordinul de începere a lucrărilor în proiectul pentru fluidele medicale, care prevede schimbarea întregii infrastructuri electrice pe toate etajele spitalului, precum și a conductelor de fluide medicale și a sistemului antiincendiu pentru fiecare salon din spital.”, a mai precizat city managerul Bogdea.

Sursa: https://www.caransebesonline.ro/dotarea-ambulatoriului-mai-asteapta-incep-lucrarile-la-fluidele-medicale/