Noii sefi ai spitalului din Caransebes, instalati oficial

Scris de Răzvan Mihalcea – CARANSEBEŞ – Noul manager al Spitalului Municipal de Urgență Caransebeș, Mihaela Popovici, a fost prezentat luni dimineața, în cadru oficial, șefilor de secții din cadrul unității sanitare. Alături de Popovici au fost prezenți și noul director medical, Bhupinder Singh, șeful Colegiului Medicilor din România, Gheorghe Borcean și primarul Felix Borcean, cel care a prezentat noua echipă managerială la ședință de gardă.

„Nu aș fi vrut să renunțăm la serviciile doctorului Mihăilică, îi mulțumesc pentru perioada îndelungată în care a condus destinele spitalului, am avut o colaborare extraordinară cu el și sincer îmi pare rău că nu a mai putut continua. Îi mulțumesc și doctorului Eugen Munteanu pentru că acum 6 luni a răspuns fără ezitare acestei provocări de a fi manager medical, din păcate nici dumnealui nu mai poate continua să managerieze medical destinele spitalului. Recunosc, nu prea am avut soluții, nu am văzut nici din partea dumneavoastră, a medicilor, o dorință extraordinară să preluați această funcție. Mi-am dorit și am reușit până la urmă să aveți un manager din Caransebeș pentru că am avut experiențe cu manageri veniți din altă parte. Nu a fost sub nicio formă o decizie politică, nicio înțelegere. Ne-a fost relativ simplu să găsim un manager medical pentru că Mihaela Popovici și-a exprimat de la început dorința de a lucra cu doctorul Singh. Sper să fie ca performanță o echipă puternică, sunt convins că dumneavoastră, medicii din spital, le veți da tot concursul. Succes noii echipe manageriale și întregului personal din spital”, a spus primarul Caransebeșului.

Noul manager le-a spus medicilor că este conștient de problemele spitalului din Caransebeș și le-a cerut sprijinul pentru un act medical de calitate, asigurându-i totodată că echipa managerială va face tot posibilul să asigure condițiile pentru un astfel de act medical. „Misiunea mea nu este deloc ușoară, cu toată sinceritatea vă spun că vreau să vă am alături, că vreau să facem lucrurile să meargă bine. Dumneavoastră aduceți bani și fonduri acestui spital și fără dumneavoastră noi nu putem să mergem mai departe. Datoria mea este să vă asigur condițiile să vă desfășurați actul medical în cel mai bun mod cu putință. Știu că la Caransebeș există elită medicală. Știm problemele spitalului, nu sunt deloc ușoare, însă cu ajutorul administrației locale, sper ca la spital să se poată desfășura actul medical la o calitate ridicată de care Caransebeșul și cei din zonă au nevoie”, le-a transmis și Mihaela Popovici medicilor din spital, completată de chirurgul Bhupinder Singh: „Mulțumim pentru încredere și susținere, doar împreună o să putem să reușim să rezolvăm toate problemele medicale”.

Din partea medicilor, chirurgul Gheorghe Borcean, șeful Colegiului Medicilor, a salutat tinerețea noii echipe manageriale și a făcut un apel către aceasta: „Faptul că sunteți tineri nu este neaparat un handicap. Fiind tineri și cu mintea proaspătă, avem speranța că veți găsi alte căi și soluții pentru atingerea aceluiași obiectiv, bunul mers al spitalului. Medicii sunt cei care produc banii care vin de la Casa de Asigurări, câtă vreme avem tot ce ne trebuie să ne facem meseria, medicamente, materiale, infrastructură, toată lumea va fi mulțumită. Domnișoara directoare, lăsați-ne, vă rog, libertatea profesiei medicale!”.

Una din primele priorități ale noii echipe manageriale este rezolvarea problemei încălzirii în spital, Mihaela Popovici urmând să meargă luni în toate secțiile unității sanitare, pentru a vedea care este situația la acest capitol.

Sursa: http://www.caransebesonline.ro/noii-sefi-ai-spitalului-din-caransebes-instalati-oficial/