La Caransebes, se moare cu zile. Nu stiti ce vorbiti, dle

Scris de Răzvan Mihalcea – CARANSEBEŞ – Nu trece ședință a Consiliului Local Caransebeș fără ca situația Spitalului Municipal de Urgență din municipiu să nu fie adusă în discuție.

Nici ultima reuniune a aleșilor locali nu a făcut excepție, după ce la punctul Diverse s-a cerut votul consilierilor pentru un răspuns la solicitarea lui George Ilcu, soțul femeii decedate în urmă cu câteva luni la Spitalul Caransebeș, care dorea convocarea unei adunări cetățenești pentru destituirea celor 4 medici care ar fi răspunzători de moartea femeii. A fost de ajuns pentru ca spiritele să se inflameze, pesediștii acuzând din nou că „în spital se moare cu zile”. A urmat un dialog în care managerul SMUC, Ionuț Mihăilică (I.M.), a încercat să-i explice, fără succes însă, social-democratului Gavrilă Ardelean (G.A.) cum stau lucrurile:

„I.M. – Eu nu pot interveni peste organele de cercetare, nu pot să destitui medici că face cineva o solicitare. Nu puteți să veniți să faceți asemenea afirmații, este inadmisibil.

G.A. – Ăsta nu e spital condus, lăsați pe alții.

I.M. – Vă doriți să-l conduceți dumneavoastră? A fost publicat pe site, de ce nu s-au înscris domnule ăia, alții, care vor să vină, de ce n-a venit nimeni?

G.A. – Eu sunt prea bătrân să fiu manager. L-ați luat pe domnul Munteanu ca să astupați gura PSD-ului. Se moare în spital cu zile.

I.M. – Pacienții decedați în Spitalul Caransebeș nu sunt mai mulți decât în alte spitale, ba chiar sunt mai puțini decât în alte spitale de categoria noastră, deci când faceți astfel de afirmații, fie nu vă documentați, fie vă doriți să apăreți în public cu așa ceva. Îl aveți în stânga pe directorul medical de la Ambulanță (Adrian Truică, consilier PSD – N.R.), îl puteți întreba ce rată a deceselor are. În orice activitate medicală nu reușim să salvăm toți pacienții. Iar pe domnul doctor Munteanu l-am luat pentru că este competent și trebuie să fie pe acea funcție, nu ca să vă închidem gura dumneavoastră.

G.A.- Vreau să văd și eu un medic internat în spital, de ce vă duceți prin alte părți?

I.M. – Domnule Ardelean, eu am fost internat la Terapie Intensivă în spitalul din Caransebeș, sunt unul din cei care am supraviețuit în spitalul din Caransebeș”.

Coleg de partid cu Ardelean, fostul consilier Eugen Munteanu, actual director medical al SMUC, n-a avut nici el mai mult succes în încercarea de a-l lămuri pe alesul PSD cu privire la cum stau lucrurile în spital, pentru că Ardelean știa una și bună.

„Dacă se face o statistică, la aproape 13 mii de internări avem o rată a deceselor de 0,2 la sută, este chiar sub media națională. Cazul pe care-l reclamați își urmează cursul firesc spre instituțiile abilitate, la final se va da o decizie pe care o vom respecta cu toții. Nu putem să luăm noi o decizie atâta timp cât există prezumția de nevinovăție, trebuie să se pronunțe întăi instituțiile abilitate”, a precizat Munteanu în plenul legislativului, cuvintele acestuia cântărind decisiv pentru ceilalți consilieri PSD, care au fost de acord cu răspunsul făcut de juriștii Consiliului Local pentru George Ilcu, acela că destituirea din funcție a unor medici nu poate fi luată prin consultare cetățenească și că trebuie așteptat ca organele abilitate să se pronunțe.

Sursa: http://www.caon.ro/la-caransebes-se-moare-cu-zile-nu-stiti-ce-vorbiti-dle/1826275