La Caransebes, actul medical mai presus de bani

Scris de R.M. – CARANSEBEŞ – Chiar dacă salariații Spitalului Municipal de Urgență Caransebeș nu au protestat față de scăderile salariale, managerul Mihaela Popovici spune că nemulțumirile apărute sunt justificate. Așa cum Caon.ro a scris încă de săptămâna trecută, la Caransebeș sporurile pentru personalul medical s-au acordat la nivelul minim, altfel s-ar fi depășit limita de 30 la sută impusă ordonatorului principal de credite. Personalul medical a înțeles situația, în urma discuțiilor dintre conducere și liderul Sanitas din SMUC, Andrei Seracin, ajungându-se la un acord în ce privește nivelul sporurilor.

„Situația sporurilor este cea legală, am aplicat legea. Evident, spitalul din Caransebeș având un număr mare de angajați, nu se încadra pe 30 la sută din bugetul alocat ordonatorului principal de credite. Am mers pe partea minimă pe sporuri pentru medici și asistenți, nu pot să spun că au fost nemulțumiri în rândul acestora. Partea de nemulțumiri, unde și eu am îndoieli și sunt în asentimentul celor care au pierdut la salariu, este la infirmiere, brancardieri, șoferi, cei care nu au beneficiat de măririle salariale de la 1 martie. La Caransebeș lucrurile sunt sub control, în sensul că personalul este foarte responsabil și știe că actul medical este mai presus de orice. Cadrele medicale au înțeles că, dincolo de toate problemele financiare, trebuie să rămână alături de medicii cu care au colaborat aproape de-o viață. Discuțiile pe partea de salarii le-am purtat cu liderul Sanitas din spital, cu care am ajuns la această înțelegere”, a precizat managerul spitalului, Mihaela Popovici. Aceasta crede totuși că situația se va schimba în mod pozitiv „de la 1 ianuarie 2019, când se va mări grila de salarizare și pentru cei care au pierdut”.

Sursa: http://www.caransebesonline.ro/la-caransebes-actul-medical-mai-presus-de-bani/