Dotarea Neonatologiei de la Caransebeș, pe final

CARANSEBEȘ – De data aceasta, tranșa de aparatură e plătită integral din cofinanțarea Primăriei Municipiului Caransebeș, în timp ce primele două au fost prin finanțarea Fundației Vodafone România!

„La secția de neonatologie de la Spitalul Municipal de Urgență Caransebeș au ajuns noi echipamente: 10 mese de înfășat, 5 scaune de alăptat și masa de tratament. Achiziționarea lor este parte prin proiectul <<Servicii medicale optime pentru nou-născuți>> și sunt plătite integral din cofinanțarea Primăriei Municipiului Caransebeș. Proiectul de dotare a compartimentului de neonatologie de nivel Ib a Spitalului Municipal de Urgență Caransebeș cu echipamente medicale noi este finanțat de Fundația Vodafone România prin programul național <<Fondul Viață pentru Nou-Născuți>> și este implementat de Fundația Comunitară Banatul Montan în parteneriat cu Primăria Municipiului Caransebeș și Spitalul Municipal de Urgență Caransebeș“, au transmis cei de la Fundația Comunitară Banatul Montan.

Proiectul are o valoare de 721.243 lei, împărțită astfel: 650.000 de lei – Fundația Vodafone România, 57.045 lei – Primăria Caransebeș – cofinanțare, 14.100 lei – Fundația Comunitară Banatul Montan – co-finanțare. Pe lângă aceste sume, Primăria Caransebeș a investit în acest an, din bugetul local, aproape 350.000 de lei pentru renovarea completă a Neonatologiei de la etajul VI al spitalului.