Aparatura si utilitati noi pentru Spitalul Municipal de Urgenta Caransebes

Spitalul Municipal de Urgenta Caransebes a primit in aceste zile aparatura noua si utilitati medicale care vor deservi pacientii internati in unitatea sanitara din municipiul de pe Timis si Sebes.
Este vorba de 8 parturi speciale cu numeroase functii pentru sectia ATI, 5 targi si 7 monitoare medicale destinate sectiei Pediatrie.
Achizitiile sunt finantate din fonduri provenite de la Ministerul Sanatatii in procent de 90% din valoarea acestora, restul fondurilor pana la 100%, fiind asigurate de Primaria si Consiliul Locala Caransebes.
Ec. Valentina David managerul interimar al Spitalului Municipal de Urgenta Caransebes precizeaza ca, in baza finantarii provenite de la Ministerul Sanatatii, respectiv a administratiei locale, Spitalul a mai achizitionat si trebuie sa primeasca, un videolaringoscop si inca 35 de monitoare medicale, care vor fi impartite sectiilor ATI, Cardiologie si CPU.
De asemenea, sunt asteptate sa soseasca alte 5 ventilatoare pentru Sectia ATI, cat si aparatura pentru Compartimentul de Anatomie Patologica si pentru Laborator.