Copii să se nască, de dotări nu duce lipsă Caransebeşul

„Compartimentul de neonatologie din cadrul Spitalului Municipal de Urgență Caransebeș a fost dotat cu: 10 paturi nou-născuți, 2 lămpi sterilizare, monitor funcții vitale, injectomat, incubator închis. Echipamentele sunt achiziționate prin proiectul <<Servicii medicale optime pentru nou-născuți>>, iar până la finalul lunii septembrie 2022 vor mai sosi incubator deschis, masă resuscitare, mese înfășat, masă tratament, laringoscop, cântar, lampă fototerapie”, transmit cei de la Fundația Comunitară Banatul Montan, unul dintre partenerii celor de la Fundația Vodafone în acest proiect, alături de Primăria Caransebeș și Spitalul Municipal de Urgență din municipiu.

Proiectul are o valoare de 721.243 lei, împărțită astfel: 650.000 de lei – Fundația Vodafone România, 57.045 lei – Primăria Caransebeș – cofinanțare, 14.100 lei – Fundația Comunitară Banatul Montan – co-finanțare. Pe lângă aceste sume, Primăria Caransebeș a investit în acest an, din bugetul local, aproape 350.000 de lei pentru renovarea completă a Neonatologiei de la etajul VI al spitalului.

Proiectul de dotare a Neonatologiei de nivel Ib a spitalului din Caransebeș cu echipamente medicale noi este finanțat de Fundația Vodafone România prin programul național „Fondul Viață pentru Nou-Născuți”, finalizarea proiectului și inaugurarea compartimentului refăcut de la zero fiind prevăzute pentru această toamnă.

Sursa: https://www.caransebesonline.ro/copii-sa-se-nasca-de-dotari-nu-duce-lipsa-caransebesul/