Bani pentru spital. Serbarile Cetatii mai asteapta

Scris de R.M. – CARANSEBEȘ – Noii aleși ai Caransebeșului au aprobat o rectificare de buget privind cofinanțarea municipalității la proiectul de modernizare a Spitalului Municipal de Urgență. Cultura nu a fost, însă, la fel de norocoasă.

Reuniți de urgență, consilierii locali au aprobat o rectificare pozitivă a bugetului local, ținând cont de banii primiți de la Ministerul Sănătății pentrumodernizarea Spitalului Municipal de Urgență, 7,75 milioane lei, la care se adaugă cofinanțarea de 10 la sută, de 850 de mii lei, pe care o asigură Primăria Caransebeș. „O ședință extraordinară din toate punctele de vedere, lucrurile se pare că încep să intre în matca lor firească în ședințele de consiliu, probabil și consilierii PSD au realizat că actuala conducere a municipiului este orientată spre proiecte de investiții în Caransebeș. În ce privește Spitalul Municipal din Caransebeș, am fost bucuroși să constatăm, așa cum era și de așteptat, că nu există nicio opoziție din partea aleșilor PSD. Punem astfel o piatră de temelie la modernizarea spitalului, un lucru așteptat de foarte mulți ani pentru că spitalul se află într-o stare de degradare accentuată, cu doar câteva insule de normalitate. Celelalte puncte de pe ordinea de zi au trecut fără probleme, pentru că a fost vorba deproiecte europene la care Primăria Caransebeș vine cu partea ei de finanțare, Serviciul de Integrare Europeană și-a făcut temele și a prezentat foarte bine proiectele, astfel încât nu au fost discuții”, a precizat primarul Felix Borcean.

Singurele controverse au apărut la rectificarea pentru capitolul Cultură, acolo unde era prevăzută o majorare de 340 de mii de lei. „La acest capitol nu suntem de acord, din suma care s-a cerut suntem de acord cu 60 de mii pentru ISU și ce este de făcut, 48 de mii pentru <<Doina Banatului>> care aniversează 65 de ani și 42 de mii pentru <<Serbările Cetății>>, iar restul banilor să fie repartizați pentru rezolvarea problemelor cu apa în Valea Cenchii. Restul banilor pentru <<Serbările Cetății>> se poate asigura din încasări. ”, a explicat consilierul PSD, Valentin Dascălu. „Încasările le pot face la un festival, ori dacă acesta nu există, nu am ce incasări să fac. Am solicitat aceeași sumă ca anul trecut, nu se pot ține 4 zile de cel mai important festival al Caransebeșului. Dacă nu doriți să aprobați acest festival, este o altă problemă, dar festivalul nu se poate face oricum, eu l-am făcut, eu îl omor”, le-a spus directorul Casei de Cultură „George Suru”, Ioan Cojocariu, aleșilor locali. Primarul Felix Borcean a venit cu o soluție de avarie, reducerea duratei festivalului, de la 4 la 3 zile, iar până la urmă aleșii au convenit ca alocarea sumei pentru „Serbările Cetății” să fie discutată la ședința ordinară din 30 august, când directorului Casei de Cultură i s-a solicitat să argumenteze detaliat fiecare cheltuială necesară evenimentului.

Sursa: http://www.caon.ro/bani-pentru-spital-serbarile-cetatii-mai-asteapta/1682369