Un spital fara datorii si un campus in grafic

Scris de R.M. – CARANSEBEȘ – Spitalul Municipal de Urgență din Caransebeș a ieșit pe plus în primul trimestru din 2016 și va reinvesti banii în reabilitarea unității. Decizia a fost luată de legislativul local, care a aprobat rectificarea listei de investiții pe 2016.

„După ce ani în șir Spitalul Municipal de Urgență a avut arierate, în primul trimestru al acestui an s-a reușit un supliment de venituri în valoare de 337 de mii de lei.Primăria și Consiliul Local au decis ca toți acești bani să fie reinvestiți în reabilitarea SMUC, în dotări cu aparatură medicală și pentru cofinanțările la proiectele pe care le are unitatea sanitară”, a precizat viceprimarul Filip Strejariu. Tot Consiliul Local a dat undă verde șimai multor proiecte depuse de diverse instituții, asociații sau persoane în sport, cultură, religie, activități sociale și de tineret. „Comisia de analiză a proiectelor a selecționat inițiativele Asociației Caritas (Centrul de zi și Masa pe roți) și Complexului de servicii sociale <<Vasile cel Mare>>. În domeniul sportului s-a aprobat proiectul Asociației Sportive Volei Caransebeș, iar la capitolul tineret, cultură și tipărituri <<Monografia Caransebeșului>> scrisă de Constantin Brătescu și Festivalul <<Gugulan Rock>>. Restul proiectelor sunt în analiză, urmează o nouă etapă de selecție a altor proiecte pentru culte și sport”, a mai spus edilul adjunct.

Aleșii gugulani, reuniți în ședință extraordinară, au mai aprobat și demolarea vechii săli de sport a Colegiului Național „C.D. Loga”, care va fi înlocuită de o construcție nouă, realizată prin proiectul european implementat de municipalitate. Referitor la acest subiect, consilierul Valentin Dascălu a întrebat dacă lucrările de realizare a campusului sunt în grafic, iar răspunsul viceprimarului Strejariu a venit imediat: „la toate obiectivele lucrările sunt realizate peste 70 la sută, unele chiar 90 la sută”, ceea ce l-a făcut pe social-democratul Valentin Dascălu să afirme: „după vacanța de Paște, elevii ar putea să se mute înapoi în clădire, dacă nu se găsesc iar motive (n.r.- să se continue la orele la <<Traian Doda>>)”.

Sursa: http://www.caon.ro/un-spital-fara-datorii-si-un-campus-in-grafic/1634849