Tunel la Spitalul din Caransebeş

După recenta vizită efectuată la Spitalulde Urgenţă din Caransebeşedilul municipiului , Marcel Vela, a declarat că administraţia locală intenţionează să realizeze în curând o nouă investiţie la unitatea medicală. Este vorba despre un tunel de la ieşirea din spital până la locul de aterizare a elicopterelor, situat în partea din spate a unităţii sanitare.

„Spre surprinderea mea, nimeni nu m-a anunţat că atunci când iei cu targa un bolnav de la lift până la elicopter îl duci prin gropi şi denivelări, pe câmp, sub nişte copaci uscaţi. Acest lucru nu trebuia sesizat de primar, ci de managerul care trebuia să vadă că are o deficienţă de organizare. Nu poţi să nu vezi că ai o problemă la platforma de aterizare-decolare. Trebuia tăiată vegetaţia, evacuate resturile, tot ce ţine de un spirit gospodăresc pe care trebuie să-l ai atunci când răspunzi de viaţa altor oameni. Vom face un tunel de la uşă până la platformă, izolat, astfel încât iarna, vara, pe vânt sau ploaie, pacientul să fie transportat în siguranţă la elicopterul SMURD”, a mai spus Marcel Vela (S. Berger)