Spitalul din Caransebeș vrea să se digitalizeze

În acest sens, a fost încheiat și un acord de parteneriat cu Municipiul Caransebeș, aprobat, cu tot cu proiect, de consilierii locali, în ședința din prima zi a acestei săptămâni.

Proiectul, în valoare totală de peste 2,96 milioane de lei, pentru care spitalul din Caransebeș speră să obțină finanțare urmărește dezvoltarea unor module informatice noi care să deservească activitatea unității sanitare prin demararea unui proces de digitalizare, prin achiziționarea și instalarea echipamentelor necesare (echipamente IT, echipamente pentru comunicații și echipamente conexe, inclusiv licențe), migrarea de date către noi sisteme și infrastructuri, dezvoltare de aplicații informatice aferente, dar și prin instruirea personalului tehnic la nivel local.

Bugetul total pentru Componenta 7 din PNRR: Transformare digitală este de 493.900.000 lei (fără TVA), echivalentul a 100.000.000 € (fără TVA), în cadrul căruia se vor finanța sisteme informatice și infrastructură digitală pentru 200 de unități sanitare publice, printre care speră să se numere și Spitalul Municipal de Urgență Caransebeș.

Sursa: https://www.caransebesonline.ro/spitalul-din-caransebes-vrea-sa-se-digitalizeze/