Spitalul din Caransebes va avea propriul elicopter

Scris de Răzvan Mihalcea – CARANSEBEȘ – Cel puţin acesta este unul dintre principalele obiective investiționale ale unităţii sanitare  pentru anul 2016.

Acestea vor fi îndreptate pe trei axe de finanțare și urmăresc mai buna funcționare a instituției spitalicești. Potrivit managerului Claudiu Hirțea, achiziționarea unui elicopter pentru intervenții de urgență este una din principalele preocupări ale echipei manageriale de la SMU Caransebeș. „În colaborare cu Primăria Caransebeș, în acest an dorim să demarăm documentația de elaborare a unui proiect privind achiziționarea unui elicopter SMURD pentru intervențiile aeriene de urgență aferente zonei județului Caraș-Severin”, a spus managerul spitalului caransebeșean.

Un alt obiectiv la fel de important este Master Planul General de Reabilitare a Spitalului Municipal de Urgență. „Acesta constă în lucrări de reparații capitale, extindere și modernizare a etajului 8 și recompartimentarea și reabilitarea etajului 7, în vederea construirii unui bloc operator centralizat plus spații pentru anestezie și terapie intensivă. Finanțarea va fi asigurată de la bugetul de stat, cu o cofinanțare din partea bugetului local”a adăugat Claudiu Hirțea.

Proiectele cu finanțare europeană pentru spital, dotarea cu aparatură și echipamente moderne pentru secții, reparații capitale și reabilitări la punctul termic și centrala pe gaz metan, achiziționarea a două centrale noi, înlocuirea ascensoarelor sau modernizarea serviciilor de acordare a hranei pentru pacienți sunt alte investiții, ultimele două fiind deja în derulare după ce finanțările necesare au fost obținute la finalul anului trecut.

Sursa: http://www.caon.ro/spitalul-din-caransebes-va-avea-propriul-elicopter/1613529