Inadmisibil! Stăm cu banii în cont și nu-i putem folosi!

Cu peste două milioane de lei intrați în conturile spitalului din donații pentru medicamente și echipamente sanitare, Cican se vede cu mâinile legate și nu poate folosi acești bani din cauza Ministerului de Finanțe, care nu vrea să deblocheze conturile. Situație inadmisibilă, în opinia managerului care, în schimb, are tot sprijinul pe parte medicală de la Ministerul Sănătății. „Este inadmisibil sa stăm cu banii în cont pentru că cei de la Ministerul Finanțelor nu se gândesc că acei bani din cont care ne-au venit din donații sunt pentru bolnavii infectați cu SARS-Cov-2. Este inadmisibil! Știți foare bine, ne plângem de fiecare dată, așa ceva nu poate exista niciunde în lume, toată lumea finanțează, toată lumea dă bani, în schimb, nu putem să-i utilizăm. În schimb, colaborăm foarte bine cu Ministerul Sănătății, suntem în subordonare directă, dânșii nu au nicio treabă cu Ministerul Finanțelor, dar tot ce înseamnă parte de medicație sau de echipamente de protecție, simțim ajutorul, nu are nicio legătură latura politică”, a precizat Cican.

În aceste condiții, spitalului desemnat suport Covid nu-i rămâne decât să se descurce cu sprijinul Primăriei Caransebeș, al Consiliului Județean și al unor firme private, care au înțeles situația și nu au ezitat să sară în ajutor. „Avem investiții care se desfășoară într-un rimt extrem de alert, traseul de oxigen medical e aproape gata și nu se mai pune problema pentru ventilatoare, avem două fixe, două mobile, am primit de la reparat alte două ventilatoare, alte două care sunt tot la reparat le vom primi foarte curând, iar la sfârșitul lunii sosește un aparat nou de ventilat la ATI, achiziționat de Primăria Caransebeș. Luni sau marți 41 de paturi noi dotate cu saltele, noptiere și stativ de perfuzii sosesc în dotarea spitalului, achiziționate tot de Primăria Caransebeș, iar joi ne vin 20 de paturi de terapie intensivă pentru extinderea secției de ATI, secția având acum 15 paturi. Avem societăți comerciale care ne ajută foarte foarte mult”, a mai adăugat Adrian Cican.

Sursa: https://www.caransebesonline.ro/inadmisibil-stam-cu-banii-in-cont-si-nu-i-putem-folosi/