Cele 2 milioane sunt bune, dar putine!

Scris de R.M. – CARANSEBEŞ – Consilierii caransebeșeni au aprobat marți, pe repede înainte, alocarea excedentului de 2 milioane de lei, rămas din 2018, pentru achitarea unei părți din datoriile Spitalului Municipal de Urgență. Banii au venit în ultimele zile ale anului trecut de la Guvern, însă nu a mai fost posibilă efectuarea de plăți în 2018, astfel că suma a rămas ca excedent bugetar.

„Propun alocarea sumei de 2 milioane lei pentru a fi utilizată de către spital, respectiv pentru plata arieratelor. Este necesară această plată cât mai urgent, din cauza situației economico-financiare a spitalului”, a punctat primarul Felix Borcean în expunerea de motive a proiectului de hotărâre.

Cum ședința a fost una pe fugă, la ora 10 a dimineții, nu au existat dezbateri, singura luare de cuvânt fiind a liderului grupului PSD, Florin Bogdea, care nu a ratat ocazia să-și laude șefa de partid: „Banii aduși de Luminița Jivan, nu? Trebuie să-i mulțumim ei. Să fiți fericiți, dacă sunt bani toată lumea e mulțumită!”.

Cele 2 milioane de lei nu vor acoperi însă în totalitate datoriile Spitalului Municipal de Urgență Caransebeș, care se ridicau la sfârșitul lunii noiembrie a anului trecut la peste 9,7 milioane lei.