Borcean: Spitalul de Urgenta se reabiliteaza

Scris de R.M. – CARANSEBEȘ – Reabilitarea Spitalului Municipal de Urgență Caransebeș din fonduri guvernamentale va continua, chiar dacă la finele anului trecut proiectul părea că nu se va mai realiza. În paralel, municipalitatea lucrează și la un proiect pe fonduri europene pentru reabilitarea energetică a spitalului.

Anunțul a fost făcut vineri de primarul Felix Borcean, după ce managerul SMUC, Ionuț Mihăilică și directorul economic al Primăriei, Horia Irimia au discutat, la București, cu reprezentanții Ministerului Sănătății ultimele detalii legate de finanțarea acestui proiect. „Tocmai am reprimit finanțarea de 1,8 milioane lei, pentru reabilitarea și modernizarea etajelor superioare ale spitalului, iar noi, Primăria, trebuie să asigurăm cofinanțarea de 10 la sută și, de asemenea, să încercăm o asumare a acestui proiect pe o perioadă mai îndelungată de timp, pentru că ne dorim în următorii ani să încercăm să reabilităm în totalitate spitalul din Caransebeș. În paralel cu această finanțare guvernamentală, am demarat prin Serviciul de Proiecte-Programe al municipalității un alt proiect, de această dată de eficientizare energetică a spitalului, urmând ca în aceste zile proiectanții să se armonizeze astfel încât intervențiile tehnice să nu se suprapună și să putem demara în paralel cele două proiecte”, a precizat primarul Felix Borcean.

Acesta s-a referit și la informațiile apărute în ultimele zile, potrivit cărora unitatea spitalicească ar rămâne fără gaz. „Din câte știu nu a fost întreruptă furnizarea, s-a ajuns la un acord de eșalonare a datoriilor, sperăm să clarificăm în curând și această problemă”, i-a liniștit edilul pe caransebeșeni.

Sursa: http://www.caransebesonline.ro/borcean-spitalul-de-urgenta-se-reabiliteaza/