Investiţii la Spitalul Municipal

Reuniţi în şedinţă extraordinară, joi, 14 aprilie, consilierii caransebeşeni au aprobat hotărârea referitoare la rectificarea bugetului local şi a listei de investiţii pe anul în curs, cu privire la veniturile şi cheltuielile Spitalului municipal de urgenţă. Decizia survine ca urmare a faptului că după ce, vreme îndelungată, unitatea medicală a înregistrat arierate, în primul trimestru al acestui an, ca urmare a unui management performant, implementat de echipa aflată la conducerea spitalului, s-a reuşit, pentru prima oară în ultimii ani de când este în relaţie contractuală cu Casa Judeţeană de Asigurări de Sănătate, să existe un supliment de venituri în sumă de 337.000 de lei.

„Primăria şi Consiliul local au hotărât ca aceşti bani să meargă către Spitalul Municipal de Urgenţă Caransebeş, pe proiectele aflate în derulare, pe reabilitare şi pe dotări cu aparatură medicală”, a afirmat la finalul şedinţei viceprimarul Filip Strejariu, el însuşi medic de profesie.

(S. Berger)

Sursa: http://www.7-zile.com/2016/04/21/investitii-la-spitalul-municipal/